Uudet yhteistyökunnat ja -koulut on valittu

Fiksusti kouluun -ohjelmaan on valittu uudet yhteistyökunnat ja -koulut. Uusien yhteistyökuntien kanssa jatketaan samaa vahvaa kehittämistyötä, jota ensimmäisten pilottikuntien on tehty menestyksekkäästi.

Ohjelman ja kuntien välisellä yhteistyöllä tavoitellaan parannuksia koulureittien ja koulujen piha-alueiden liikenneturvallisuuteen ja luodaan parempia ympäristöjä aktiiviselle ja kestävälle koulumatkaliikkumiselle.

Uudet yhteistyökunnat ja -koulut ovat:

Hyvinkää
Martin koulu, alakoulu
Vehkojan koulu, yhtenäiskoulu

Kajaani
Lehtikankaan koulu, yhtenäiskoulu
Soidinsuon koulu, alakoulu

Kouvola
Myllykosken yhteiskoulu, yläkoulu
Savinimen koulu, alakoulu

Tampere
Hatanpään koulu, yhtenäiskoulu
Linnainmaan koulu, yhtenäiskoulu
Vuoreksen koulu, yhtenäiskoulu

– Seitsemän ensimmäisen pilottikunnan kanssa saimme jo hyviä tuloksia aikaiseksi. Esimerkiksi olosuhdekartoituksilla tunnistimme koulualueilla kehittämiskohteita, joita olivat mm. risteysalueet, saattoliikennejärjestelyt ja pyöräpysäköinti. Nyt on mukava päästä kehittämään toimintaa uusien kuntien kanssa, kertoo Pyöräilykuntien verkoston kehittämispäällikkö Sanna Ojajärvi.

Esimerkkejä pilottikuntien olosuhdekartoituksista voi katsoa materiaalipankista.

Fiksusti kouluun -ohjelman asiantuntijat tekevät kuntien ja koulujen kanssa tiivistä yhteistyötä koko lukuvuoden ajan.