Webinaarisarja: Aktiiviset ja turvalliset koulumatkat

Lapsia ja nuoria kannattaa kannustaa kulkemaan koulumatkat aktiivisesti omin lihasvoimin.

Koulumatkaliikunta tuottaa myönteisiä terveysvaikutuksia, ja kevyen liikenteen suosimisella on myös myönteisiä vaikutuksia koulumatkojen liikenneturvallisuuteen. Pidemmällä tähtäimellä lapsia ja nuoria kasvatetaan kestävää kehitystä ja fyysistä aktiivisuutta edistävään elämäntapaan.

Lounais-Suomen aluehallintoviraston Opetus- ja kulttuuritoimi -vastuualue yhteistyössä Varsinais-Suomen Elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskuksen Liikenne ja infrastruktuuri -vastuualueen kanssa järjestää kolmen webinaarin sarjan.

Katso ohjelmat ja ilmoittaudu näistä linkeistä:
28.9.2021 Aktiiviset ja turvalliset koulumatkat
26.10.2021 Koulun liikenneympäristön turvallisuus
23.11.2021 Lisää liikuntaa koulumatkoihin

Kaikki webinaarit järjestetään klo 8.30-12.00