Koulumatkan kulkutapa on vanhempien valinta

Helsingin Sanomissa julkaistussa Fiksusti kouluun -ohjelman mielipidekirjoituksessa kannustetaan vanhempia panostamaan lasten ja nuorten aktiivisiin koulumatkoihin.

Peruskouluikäisten liikkuminen väheni toukokuussa 2020 koronavirusrajoitusten ja etäopetuksen aikana 1 000–3 000 askeleella päivässä. Tämä käy ilmi UKK-instituutin syksyllä 2020 julkaisemasta tutkimuksesta. Liikkuminen väheni etenkin koulupäivän aikana, kello 7–14, kun siltä ajalta jäivät pois esimerkiksi koulumatkat ja välitunnit.

Koulumatkoilla on merkitystä lasten ja nuorten liikkumiseen, sillä jopa puolet päivän aktiivisuudesta voi tulla koulumatkoista. Koulumatkojen taittaminen kävellen tai pyörällä virkistää ennen koulupäivän alkua, voi parantaa keskittymistä sekä on hyvinvointia tukeva arkirutiini.

Syyslukukauden alkaessa perheissä on hyvä aika tarkastaa liikkumistottumuksia. Kun koulut jatkuvat, kannattaa kodeissa ja kouluissa kannustaa lapsia ja nuoria kulkemaan koulumatkat aktiivisesti.

Lue koko mielipidekirjoitus HS:n sivuilta

Katso myös Koulumatkaliikkumisen vanhempainmateriaali kouluille