Kuusitoista uutta kuntaa mukaan Fiksusti kouluun -ohjelmaan

Fiksusti kouluun -ohjelmaan osallistuvien kuntien määrä lähes kaksinkertaistui kevään 2023 ilmoittautumisten myötä: mukaan lähtee 16 uutta kuntaa.

Lisäksi kaksi jo aiemmin aktiivista kuntaa ilmoittautui mukaan uuteen tietopajaan, jonka myötä aktiivisen ja kestävän liikkumisen toimenpiteet juurtuvat toivottavasti entistä syvemmälle koulujen toimintakulttuuriin.

Fiksusti kouluun -ohjelman tietopaja kuntien ja koulujen kanssa käynnistyy kesäkuussa. Kuten ennenkin, Fiksusti kouluun -ohjelman toiminnan ytimen muodostaa poikkihallinnollinen työskentely kunnissa. Koulumatkojen kulkemisen olosuhteisiin ja käytäntöihin vaikuttaa moni taho yhdessä, ja erityisesti muutoksen toteuttamiseksi tarvitaan yhteistä näkemystä.

Yhteisen työskentelyn tavoitteena on tuottaa kuntiin ja kouluihin aktiivista ja kestävää koulumatkaliikkumista edistävä toimintasuunnitelma, jonka toimenpiteet koskevat sekä koulujen lähiympäristöjen liikenneolosuhteita että koulujen toimintakulttuuria.

Suomen kartta ja ohjelmassa mukana olevat kunnat